ראיון עם הישראלי הראשון שהשתתף באולימפיאדת החורף

רקדן עם מגלשי סקי קרח בזירת החלקה

בגיל 4 התחיל מיכאל שמרקין להחליק בענף ההחלקה האומנותית באודסה, למרות מסוכות אנטישמיות הוא זכה בשנת 1987 באליפות ברית המועצות לנוער, בשנת 1990 עלה עם משפחתו לארץ, היה שותף להקמת איגוד ההחלקה האומנותית בארץ ובשנת 1994 היה הישראלי הראשון שייצג את ישראל במשחקי החורף האולימפיים. 

לקראת ההופעה הראשונה – בתקווה – של ספורטאי ישראלי במשחקי החורף הפראלימפיים, שאלנו אותו מספר שאלות:

מה אתה עושה היום?

אני מאמן החלקה על הקרח והוקי בעיר ניו יורק. אשתי ואני ומפעילים חנות מקצועית לציוד החלקה. אשתי היא עורכת דין עסקית ופעמיים היתה צירה בקונגרס הציוני העולמי. יחד אנחנו מגדלים ארבעה ילדים מקסימים.

מה המשמעות עבורך להיות הראשון שייצג את ישראל במשחקי החורף?

קיבלתי את האחריות הזאת בכבוד רב וענווה. כל כך הרבה יהודים ייצגו מדינות אחרות באולימפיאדת החורף לפני. ואני סוף סוף קיבלתי את ההזדמנות לשאת בגאווה את דגל ישראל שלנו, לסלול את הדרך למשהו כל כך גדול ממני – אין תחושת גאווה גדולה מזו  בעולם כולו.

איך הרגשת כשצעדת במצעד המשלחות בפעם הראשונה ובפעם השנייה שלך?

הפעם הראשונה שצעדתי בשנת 1994 הרגישה כמעט סוריאליסטית. זה היה רק ​​אני, דגל ישראל בידי ומיליוני אנשים שצפו. בשנת 1998 היה לנו צוות שזכיתי להוביל אותו. זה היה שיא של כל כך הרבה שנים של עבודה קשה. הידיעה שמה שהתחלתי לא היה רק ​​איזה חלום 
  אישי מופשט אלא חלום שהפך לספורט לאומי חדש, היתה לי תחושת סיפוק גדולה.

מה הזיכרון הכי משמעותי שלך ממשחקי החורף?

מלבד הצעידה עם דגל ישראל, הזיכרונות הכי מיוחדים שלי הם מהאחווה ואווירת הרצון הטוב בכפר האולימפי – התחושה המדהימה של מה שמאחד אותנו כספורטאים ואנשים.

מה אתה עונה לאנשים ששואלים אותך – מדוע מדינת ישראל צריכה להשקיע בספורט חורף?

ישראל תמיד הייתה בחזית ההתקדמות הטכנולוגית והעריכה את היכולת לספק מגוון אפשרויות בחירה לאנשים. אני מאמין שחשוב לפתח ולאפשר מגוון הזדמנויות  לבני הנוער שלנו ולעולם כולו. אני חושב שזו נקודה של גאווה לאומית. האקלים כל כך רחוק מלהיות הגורם החשוב ביותר להצלחות של כל ספורט לאומי. אם התשתית קיימת – הספורטאים יגברו ויעניקו השראה לכולנו.

אילו המלצות יש לך לספורטאים הפראלימפיים, שייצגו את ישראל במשחקי החורף לראשונה?

תעריכו את זה שאתם עושים היסטוריה, אבל תתמקדו בהיום. זכרו שההצלחה טמונה לא בכמה תוצאות טובות, אלא בשליטה עקבית בהרגלים, ברגשות ובחשיבה. אז, האמינו בעצמכם ובצוות שלכם, הביטו קדימה ותיהנו.

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות