משדרגים ממשקי ספורטאי–ציוד באמצעות טכנולוגיות מתקדמות

החודש התקיים בפעם השלישית אירוע Makers for Heroes  של עמותת Restart  ותום (תיקון עולם) למען פצועי צה”ל וצבאות ידידותיים אחרים. המיזם אליו הצטרפנו לפני שנה (עם פרויקט פראלימפי אחד), כלל השנה 19 מיזמים, ביניהם מספר לא מבוטל של פרויקטים מתחום הספורט. שני פרויקטים היו קשורים באופן ישיר לשיפור הביצועים של ספורטאים מהסגלים הפראלימפיים: שדרוג כיסא הגלגלים של שחקן הבדמינטון אמיר לוי, ושיפור מדרך הרגל של החותר ברק חצור.

לפני כשלושה חודשים נפגשו צוותים שהוקמו ויועדו לכל פרויקט עם הספורטאים, ויחד איתם הבינו את הבעיה/הצורך והגו את הפתרון. מאז אותה פגישה ראשונה, נבנה “אב טיפוס” ובוצעו ניסויים עם הטכנולוגיות השונות כששיא הפרויקט התרחש ‘במייקתון’ של 3 ימים, במתחם WeWork  בדרום תל אביב.

בפרויקט של ברק חצור, הצורך היה להגדיל את טווח התנועה במפרק הקרסול מפני שמגבלה תנועתית זו מובילה לטווח גריפת משוט קצר יותר (בשל כפיפה מוגבלת של הגו לפנים). הרעיון של הצוות של ברק היה לייצר מדרך רגל שמתחתיו אלמנט שמאפשר לרגל לנוע בזווית גדולה מזו שקיימת עכשיו. המדרך נעשה באמצעות טכנולוגיות הדפסת לייזר מתקדמות על סמך תכנון הנדסי מורכב שמותאם לכף הרגל של ברק. הצוות של ברק כלל מתכנתים, מעצבים ומהנדסים מחברת Stratasys   אותה חברה ששיפרה את כיסא הטניס  של הספורטאי הפראלימפי בשנה שעברה. 

כדי להבין את הצרכים של ברק ומורכבות הענף, הצוות של ברק הגדיל לעשות ועבר שיעור פרטי והתנסות בחתירה על סירת רביעייה. הצוות לא חסך ביצירתיות ואף שיבץ מגן דוד נסתר (למזל) בתושבת המדרך.

הפרויקט הנוסף היה בניית כיסא גלגלים לאמיר לוי, שחקן הבדמינטון, שיאפשר לו פשיטת גו לאחור מכסימלית לטווח של 180 מעלות. כלומר הבקשה של אמיר הייתה לייצר משענת גב שמצד אחד נותנת יציבות ומצד שני מאפשרת דינמיקה ואלסטיות. הצוות של אמיר הפתיע בגדול כשיצקו עבור אמיר כיסא שכולו עשוי מתרכובת פחמן וחומרים מורכבים  carbon fibers חומרים אלה קלים במיוחד וחזקים במיוחד ולכן מהווים בסיס לתעשיות מתקדמות כגון תעשיות החלל. הכיסא שיוצר עבור אמיר שוקל 3 קילו פחות מהכיסא הנוכחי שלו ולכן מאפשר לאמיר להיות יותר מהיר. הצוות עבד ימים ולילות כדי למצוא את הפתרון המושלם. הכיסא החדש נצבע בצבעי כחול-לבן, ושמו של אמיר נחרט על המושב. בהמשך גם יתפרו לו תיק מיוחד עם גלגלים לנשיאה קלה של הכיסא בטיסות הרבות של אמיר לחו”ל.

בערב השני של ‘המייקתון’ התקיים משחק ראווה של כדורסל בכיסאות גלגלים בהשתתפות וותיקי שחקני הכדורסל מוטי דניאל ופפי תורג’מן, נציגי קבוצות בית הלוחם תל אביב וירושלים, וגם הג’ודוקה המדליסט אורי ששון ניסה את הספורט החדש.

בסיום ‘המייקתון’ התקיימה תערוכה של כל הפרויקטים. מלבד ברק חצור ואמיר לוי, הייתה נציגות יפה של ספורטאים פראלימפיים בפרויקטים רבים כגון הפרויקט של וורוניקה (טיול בטוח עם כלב למי שנעזרת בקביים), הפרויקט של אחיה (התמצאות במרחב ברכיבה על סוס) והפרויקט של כצה (פרוטזה ייעודית לטיפוס). הכדורסלן והקייאקיסט אור אדטו, מעצב מוצר במקצועו תרם את חלקו ולקח חלק באחד הפרויקטים.

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות