השפעת התערבות באמצעות תוסף ויטמין D

השפעת התערבות באמצעות תוסף ויטמין D   על כוח השריר של ספורטאים פראלימפים בעלי פגיעת חוט שדרה.

לוויטמין D  תפקיד ידוע היטב בפיזיולוגיה התקינה של השריר והשלד. השפעות חסר בויטמין D  על מערכת זו ידועות ומתוארות בספרות המקצועית כרככת, אוסטיאופורוזיס, חולשה וכאבי שרירים.

התפקיד הפיזיולוגי העיקרי של ויטמין D  הוא להגביר את הספיגה של סידן וזרחן בתאי המעי הדק, הנחוצים למינרליזציה תקינה של העצם. תפקידים נוספים הם שינוע של סידן וזרחן מהעצם לדם וספיגה חזרה של סידן מהשתן הראשוני.

מפתיע למדי שבמדינה שטופת שמש כמו שלנו, עדיין יש מחסור בוויטמין D  באוכלוסייה.

התועלת הטיפולית של לקיחת תוסף מזון של ויטמין D הוכחה מחקרית וכוללת, נוסף על שיפור מעבדתי במדדי מאזן הסידן,  עלייה בצפיפות העצם ושיפור בתפקוד השריר.

נוסף לחשיבותו של ויטמין D  למערכת השלד, הספרות בעשור האחרון מדווחת על קשר בין חסר בוויטמין D  למגוון רחב של מחלות ומצבים – מחלות לב וכלי דם,  מחלות ממאירות,  מחלות חיסון עצמי (אוטואימוניות), מחלות זיהומיות, מחלות ניווניות (דגנרטיביות), ועוד.

הערכת רמת ויטמין D  נעשית על ידי מדידה של רמת הנגזרת 25-הידרוקסי-ויטמין D  בדם  (בדיקת דם פשוטה).

מחקרים שונים הראו כי תת-ספיקה  וחסר ויטמין D נמצאים בשכיחות גבוהה בקרב ספורטאים בעלי פגיעת חוט שדרה והדבר עשוי להצביע על ירידה בכוח השריר.

במחקר שפורסם במאי 2018 שנעשה בשיתוף פעולה קנדי-אמריקאי, פריצ'ט ושות' בחנו את ההשפעה של התערבות בת 12 שבועות באמצעות מתן תוסף ויטמין D  לספורטאים פראלימפים מקנדה ומארצות הברית בעלי פגיעת חוט שדרה.

34 ספורטאי עילית פראלימפיים (גיל ממוצע 15 ± 33) השתתפו במחקר. רמות הויטמין וממדי ביצועים: כוח ידיים ו- 20 מטר ספרינט, נבחנו לפני תחילת ההתערבות ובסיומה (מהחורף עד האביב). לכל משתתף הותאם פרוטוקול התערבותי ספציפי בהתאם לרמות ויטמין ה D  שהראה בתחילת הניסוי.

לכלל משתתפי הניסוי חלה עלייה בריכוז ויטמין D בסיום ההתערבות. רק ל 26% מהספורטאים היה ריכוז ויטמין D  תקין לפני תחילת הניסוי ובסיומו, ל 91% הייתה רמה תקינה. 62% מהמשתתפים הראו שיפור במדדי כוח שרירי הידיים אך לא היה שינוי בתוצאות הספרינט. הניסוי הוכיח כי הפרוטוקול שהותאם למשתתפים היה נכון ואפקטיבי.

ומה המסקנה: על ספורטאים בכלל וספורטאים בעלי פגיעת חוט שדרה בפרט לבדוק את רמות ויטמין ה D  בדם באופן קבוע. במידה ויש חסר בוויטמין, יש לנטול תוסף תזונה בהתאם לפרוטוקול מותאם אישית ובהמלצת תזונאי/ת. ניתן להתבסס על הפרוטוקול הקנדי-אמריקאי שייושם המחקר זה.

Pritchett K, Pritchett RC, Stark L, Broad E, LaCroix M. (2018). Effect of Vitamin D Supplementation on 25(OH)D Status in Elite Athletes With Spinal Cord Injury. Int J Sport Nutr Exerc Metab. May 14:1-23. doi: 10.1123/ijsnem.2017-0233

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות