הצהרת הקונצנזוס של הארגון האולימפי הבינלאומי לגבי תוספי תזונה בקרב ספורטאי עלית

ידוע כי לתזונה נכונה ומותאמת יש השפעה על ביצועי הספורטאי. מבחינת התרומה לביצועים, ידוע כי תוספי התזונה מהווים רק חלק קטן מכלל תוכנית התזונה של ספורטאי העילית. עם זאת, השימוש בתוספי תזונה הוא נפוץ בכל רמות הספורט. ישנם בשוק מוצרים המתוארים כתוספים הממוקדים לנושאים שונים כגון תוספים להשלמה של חוסרים, לאספקת צורות מהירות של אנרגיה, ולמתן הטבות ישירות לביצועים או הטבות עקיפות כגון תמיכה במשטרי אימונים אינטנסיביים. השימוש המתאים בתוספים מסוימים יכול להציע יתרונות לספורטאי, אך ישנם תוספי תזונה שעשויים להזיק לבריאות הספורטאי, או לתדמיתו ולמוניטין שלו באם התוצאה בשימוש בתוספים תוכח כהפרת החוק נגד שימוש בסמים. לפיכך, יש לבצע מחקר מעמיק והערכה תזונתית מלאה לפני קבלת החלטות בנוגע לשימוש בתוספים. תוספים הטוענים ישירות או בעקיפין לשפר את הביצועים הם בדרך כלל הקבוצה הגדולה ביותר של מוצרים המשווקים לספורטאים, אבל רק לכמה מהם (כולל קפאין, קריאטין, סוכני אגירה ספציפיים specific buffering agents  וניטראט) יש ראיות טובות של השפעה חיובית על ביצועים. עם זאת, מידת ההשפעה תלויה בנסיבות השימוש בתוספים והיא גם עשויה להשתנות במידה רבה בין אנשים בגלל גורמים הכוללים גנטיקה, המיקרוביום (microbiome –  הרכב חיידקי המעיים), והרגלי התזונה שלהם.

את תוספי המזון המיועדים לשפר את הביצועים יש לנסות באופן יסודי באימונים או בתחרות מדומה לפני היישום בתחרות רשמית וגורלית. בליעה בשוגג של חומרים האסורים על ידי הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט WADA)  ) הוא סיכון ידוע כשנוטלים תוספים. הגנה על בריאותו של הספורטאי ויידוע על סיכון לפגיעה חייבים להיות בראש סדר העדיפויות, ודעת מומחה וסיוע מקצועי מומלצים בחום לפני תחילת השימוש בכל תוסף שהוא.

IOC Consensus Statement: Dietary Supplements and the High-Performance Athlete Maughan RJ, Burke LM, Dvorak J, Larson-Meyer DE, Peeling P, Phillips SM, Rawson ES, Walsh NP, Garthe I, Geyer H, Meeusen R, van Loon LJC, Shirreffs SM, Spriet LL, Stuart M6, Vernec A, Currell K, Ali VM, Budgett RG, Ljungqvist A, Mountjoy M,, Pitsiladis YP, Soligard T, Erdener U, Engebretsen L. Br J Sports Med. 2018 Apr;52(7):439-455. doi: 10.1136/bjsports-2018-099027. Epub 2018 Mar 14.

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות