האם ישראל בדרך למשחקי החורף הפראלימפיים?

בחורה על רגל אחת עושה סקי
צלם: אייל ירימי

 

כשנה וחצי לפני משחקי החורף הפראלימפיים שיערכו בחודש מרץ 2022 בבייג’ין, השתתפו המנהל המקצועי ד”ר רון בולוטין ומנהלת המשלחות הדס חפץ בכנס הכנה שנערך בשל המצב בזום.

זו היא הפעם הראשונה בהיסטוריה שנציגים ישראלים משתתפים בכנס בנושא משחקי החורף.

משחקי החורף הפראלימפיים החלו בשנת 1976 ומשנת 1994 מתקיימים מייד לאחר משחקי החורף האולימפיים באותו אתר.

בעוד שבמשחקים האולימפיים ישראל החלה להשתתף משנת 1994, הרי שבמשחקי החורף הפראלימפיים טרם היתה נציגות ישראלית.

במשחקי החורף הפראלימפיים 6 ענפי ספורט: סקי אלפיני, סקי קרוס קנטרי, קרלינג בכסאות גלגלים, ביאתלון (שילוב של סקי וירי ברובה ל 10 מטר), הוקי קרח פראלימפי וסנואובורד וצפויים להשתתף בהם כ 750 ספורטאים מ כ 50 מדינות.

ספורט החורף בארץ כמעט ואינו קיים, אם כי ישנה קבוצת קרלינג בכיסאות גלגלים בירושלים שסובלת מחוסר שעות אימון הנובע ממחסור שעות אולם פנוי, ניסיונות להקים קבוצת הוקי קרח מזחלות, כשלו מאותה סיבה – חוסר זמן אולם.

עמותת ארז שאחת ממטרותיה היא: פעילות העצמה ושילוב נכי צה”ל קשים וילדים עם צרכים מיוחדים (עיוורים, משותקי פלג גוף תחתון, קטועי גפה ומגבלות פיזיות קשות אחרות) בענפי ספורט אתגרי, הצמיחה בשנים האחרונות 2 מועמדות לענף הסקי האלפיני.  אייל ירימי ושמעון פריינטה, מובילים את עמותת ארז ואת תמיכת העמותה הן בצד המקצועי והן בצד התקציבי.

המועמדות הן: ציפי בלומברג ושיינא וספי.

בארץ הן מתמקדות באימוני כושר ובחו”ל התאמנו לאחרונה עם נבחרת ארצות הברית בארצות הברית. כמו כן, בסיוע הקהילה היהודית הן מתאמנות גם בצ’ילה.

הקריטריון להשגת הכרטיס הוא על פי דירוג עולמי וניקוד. כמו כן במקרה ולמדינה אין נציגים שזכו בכרטיס בזכות הדירוג העולמי, המדינה זכאית לכרטיס אחד לענף, בתנאי שהספורטאי השתתף במספר תחרויות בינלאומיות. הוועד הפראלימפי הישראלי יצטרך להחליט בקרוב – החלטה שמעולם לא הוחלטה: קביעת קריטריון ישראלי להשתתפות במשחקי החורף הפראלימפיים.

ציפי בלומברג ממועדון בית הלוחם ירושלים נפצעה בפיגוע כשהיתה בת 14. בשנת 2001 מחבלים ירו על מכונית משפחתה, בפיגוע נהרגה אמא של ציפי, היא ואביה נפצעו קשה וציפי איבדה את היכולת להזיז את רגליה ומאז היא בכסא גלגלים.

בסקי אלפיני, הספורטאים עם לקות ב 2 הרגליים יושבים על כיסא מיוחד שמחובר למגלש ונעזרים במוטות המחוברים למגלשים קטנים.

שיינא וספי איבדה את רגלה בגיל 3.5 בתאונת דרכים והגיעה לסקי בעקבות בן משפחה שמתנדב בעמותת ארז.

ספורטאים עם רגל אחת אשר קטועים מעל הרגל כמו שיינא, גולשים על מגלש בודד וגם הם נעזרים במוטות המחוברים למגלשים קטנים. קטועים מתחת לברך גולשים רגיל עם פרוטזה.

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות