איקונים לענפים – המשחקים הפראלימפיים פריז 2024

אייקון ענף הכדורשער מורכב מאיור של המגרש, כדור המשחק ומשקפות חסימה לעינייים
אייקון ענף הכדורשער

לכל ענף ספורט באולימפיאדה יצרו איקון ייחודי. ביקשנו מאור אדטו – מעצב מוצר ומאפיין חוויות משתמש, קיאקיסט פראלימפי ושחקן בכדורסל בכסאות גלגלים, את דעתו המקצועית:

כחלק מההכנות למשחקי פריז 2024, כל ענף קיבל גם צורה. זה שלב חשוב ומשמעותי בעיני כי לוגו טוב הוא הפנים של הענף.

הפעם בחרו בסגנון קצת שונה מהאולימפיאדות הקודמות, סגנון שמשלב הרבה קווים סימטריים ביחד עם אלמנטים מענף הספורט.

יש הרבה דמיון וקשר בין הלוגואים של הענפים השונים, ובעצם יצרו שפה משותפת שלהם שמדברת על תנועה, סימטריה. אלמנט ברור והכרחי שבחרו לשים הוא כלי המשחק, בענפי הכדור למשל זה הכדור איתו משחקים ובענפי החתירה לדוגמא את הסירה, בחירה די טריוויאלית כי מדובר באלמנט שמאוד מייצג את הענף.

איור של סירת חתירה ליחיד

דבר נוסף מעניין זה שבכל ענף פראלימפי בחרו לשים במרכז את האביזר שאיתו משחקים, למשל את כיסא הגלגלים בענף הכדורסל והרוגבי או כיסוי העיניים בכדורשער. זאת בחירה מעניינת ובעיני יפה מאוד, היא מייצגת את זה שהאביזר הוא חלק מהספורט וחלק מהסיפור.

איור של מחבטי טניס וכיסאות גלגלים ספורטיביים

נותנים לכיסא הגלגלים חשיבות לא פחות מאשר הכדור. אני מקווה שזאת אמירה שתבוא לידי ביטוי גם בהמשך בהנגשת המשחקים לציבור, והנגשת הידע.

הרבה ענפים פראלימפיים עומדים מאחוריהם מורכבויות טכנייות של חוקים, קטגוריות ניקוד, אביזרי עזר, חוקים ברורים עבור איזה אביזר עזר מותר ואיזה לא.

הנגשה של החוקים והמורכבויות שנראית מובנת מאליה למי שמתעסק בספורט וכמו שפה זרה למי שצופה מבחוץ,

זה יאפשר בעתיד לחבר עוד אנשים, צופים, ומשתתפים לחוויה הספורטיבית הפראלימפית ואם נחזור ללוגואים, אלמנט שבחרו לא לייצג הפעם הוא הספורטאי, אין שום אזכור לדמות או פרסונה בלוגואים עצמם, מה שמוציא קצת את התחושה החיה והאנושית מהם, וגורמת ללוגו להיות כמו סמל אייקוני יותר מאשר מייצג ענף שכולו סיפורים ואנקדוטות. בחירה מעניינת כשלעצמה, ומעניין כמה משקל ונפח הלוגואים האלה יתפסו בעתיד הקרוב…

 

שתפו
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות