פרופיל מנטאלי של הספורטאים הפראלימפיים

ככל בני האדם, ספורטאים חווים מחשבות ורגשות מגוונים לגבי ההשתתפות בספורט. חלקם חשים חשש ולחץ, חלקם חשים נכונות והתרגשות, וחלקם מוטרדים מעניינים שקשורים לפרנסה, משפחה, והיכולת לאזן בין סביבת החיים והסביבה הספורטיבית. לחלק מהספורטאים ישנו ניסיון חיים וניסיון מקצועי שמאפשר להם להתרכז, בזמן הנכון, בביצוע המקצועי, ובזמנים אחרים בשאר תחומי החיים.

לחלקם חסר הניסיון הזה, והם חשים לחץ להשקיע רק בביצוע הספורטיבי, אפילו אם היו מעוניינים לפתח תחומי חיים נוספים. לחלק מהספורטאים יש סביבה תומכת, המאפשרת להביע מחשבות ורגשות, בין אם זה המועדון, המאמן, ההנהלה, ובין אם זו המשפחה, או חברים. אולם חלק מהספורטאים נתקלים בחוסר תמיכה וחוסר הבנה, אשר עלולים להוביל לתסכול, שבסופו של דבר עלול להשפיע על הביצוע בתחרות.

הספרות מראה כי גורמים מנטאליים משפיעים על ביצועים במידה רבה והכנה מנטאלית חשובה ביותר כדי להתמודד עם הלחץ והדרישות בתחרות.  מוטיבציה למשל, הינה תהליך פסיכולוגי המשפיע על הנכונות של ספורטאים להשקיע מאמץ ולהיות מסורים לאימון ותחרות בענף הספורט שלהם. חרדה תחרותית הינה תהליך פסיכולוגי בו ספורטאי מרגיש מספר תסמינים הנובעים מלחץ נפשי ותחושה של חוסר מוכנות לתחרות.

ניתן להבחין בין שני סוגי תסמינים: תסמינים המתבטאים בתחושות גופנית כגון פרפרים בבטן, דופק מהיר, הזעת יתר, הליכה מוגברת לשירותים, התקשחות שרירים, נרפות שרירים, כאבי ראש וסחרחורות וכדומה. הסוג השני של תסמינים הם אלה המתבטאים במחשבות ורגשות כגון חוסר ביטחון, פחד מכישלון, פחד לאכזב אחרים (מאמן, הורים, את עצמך), וכדומה.

באופן כללי, ככל שספורטאים מתבגרים ונהיים מנוסים יותר, הם מקבלים את תסמיני החרדה כחלק טבעי מהספורט. ניתן לשכך ולמתן את תסמיני החרדה על ידי תרגול הדמיה, הרפיה ועל ידי דיבור פנימי חיובי, בו הספורטאי מדבר עם עצמו ומרגיע את עצמו, מזכיר לעצמו כי ההתרגשות זה דבר טבעי וטוב, וכך הוא מכין את עצמו להתמודדות בתחרות.

ביטחון-עצמי ואמונה-עצמית הינן אמונות, תחושות ומחשבות שספורטאים מפתחים לגבי היכולת שלהם לבצע בצורה מיטבית בתחרות, להתמודד עם הדרישות הגופניות והפסיכולוגיות של התחרות ולא להיכשל תחת לחץ. ספורטאים הישגיים צריכים לפתח אמונה מלאה ביכולת שלהם להצליח, לממש את הפוטנציאל שלהם, וכמו כן אמונה במאמנים ובארגון הספורט לסייע בעדם להשיג את המטרות שלהם ולשמר את האהבה והמוטיבציה שלהם לספורט.

תמיכה מנטאלית בספורטאים פראלימפיים

מעט מאוד ספרות עוסקת בהכנה המנטאלית ובתמיכה המנטאלית הניתנת לספורטאים פראלימפיים במסגרת ההכנות למשחקים הפראלימפיים.  בסקירת ספרות שפורסמה לאחרונה שבחנה מחקרים שעסקו בבריאות נפשית ותסמינים בקרב ספורטאים פראלימפיים, נמצאו 77 מחקרים מהם רק שבעה מחקרים עסקו בספורטאים פראלימפיים בצורה בלעדית. המחקרים שאותרו היו בעלי מדגמים מאוד קטנים, ורובם התמקדו בחרדה ודיכאון. מסקנת החוקרים הייתה שזה מאוד קשה עד כדי בלתי אפשרי להסיק מסקנות מוצקות לגבי מצב הבריאות הנפשית ועל מבנה האישיות כמו גם הצרכים הנפשיים של ספורטאים בעלי נכויות. המסקנה המוחלטת אותה ניתן להסיק מממצאי הספרות היא כי יש צורך ברור למחקר ממוקד יותר על בריאות הנפש של ספורטאים פראלימפיים.

במסגרת ההכנות למשחקים הפראלימפיים בטוקיו 2020, מקבלים הספורטאים שבסגלים השונים מעטפת מקצועית שכוללת בין היתר גם תמיכה מנטאלית. ד”ר שרגא שדה, הפסיכולוג הראשי של הוועד הפראלימפי הישראלי, מבקש לבנות פרופיל מנטאלי בסיסי של הספורטאים על מנת לדייק בהגשת התמיכה, להתאים בצורה המיטבית את היועץ/הפסיכולוג לספורטאי וכדי להגיש את התמיכה המקצועית ביותר. לצורך בניית הפרופיל המנטאלי, ספורטאי הסגלים השונים יתבקשו למלא שאלון און-ליין המתמקד במרכיבים פסיכולוגיים שונים כגון: חרדה כללית, חרדה מצבית, ביטחון עצמי, מוטיבציה, דיכאון ותפיסת מסוגלות עצמית.

Swartz, Leslie, Xanthe Hunt, Jason Bantjes, Brian Hainline, and Claudia L Reardon. "Mental Health Symptoms and Disorders in Paralympic Athletes: A Narrative Review." British Journal of Sports Medicine 53.12 (2019): 737-740. Web. סמואל רועי (2013). גורמים פסיכולוגיים המשפיעים על ביצוע תחרותי של ספורטאים הישגיים. הוועד האולימפי בישראל ומשרד התרבות והספורט.

מקור
שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות

רשמים מתערוכת CES

והפעם, רשמים מתערוכת CES  בלאס וגאס. ד”ר אסנת פליס דואר, ראש תחום מדע וטכנולוגיות בוועד הפראלימפי, שבה מהתערוכה עם תובנות רבות והתלהבות גדולה, מהתערוכה בכלל

קרא עוד »

תובנות מכנס ECSS פראג 2019

בכנס למדעי הספורט שהתקיים החודש בפראג, היו בסך הכל שני מושבים שעסקו בספורט פראלימפי, אחד בנושא ספורט חורף ואחד שכלל הרצאות מתחומי דעת שונים. הרצאה

קרא עוד »