על מגוון הטיפולים המוצעים לספורטאים כחלק מההתאוששות והכנה לתחרויות

כשהספורטאים שלנו יוצאים לתחרויות אינטנסיביות במיוחד, מתלווה אליהם לא פעם איש צוות משלים שתפקידו לסייע בתהליכי ההתאוששות ולהכין את הספורטאים לדרישות הגבוהות של התחרות. לפעמים הכותרת של אותו אדם היא מעסה, ספורט-תראפיסט, פיזיותרפיסט, אוסתאופט ועוד.

לכן, החלטנו לעשות סדר בטרמינולוגיה וקצת להרחיב על כל שיטה/מקצוע, אך תחילה שני מושגי יסוד:

מקצוע פרא-רפואי – מקצוע נִלְוֵה רְפוּאָה, הוא מקצוע הקשור בטיפול רפואי אישי באדם, יש לו בסיס תאורטי מדעי, אך העוסק בו אינו רופא. לדוגמה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת הינם מקצועות פרא-רפואיים פופולריים ומוערכים.

רפואה משלימה / אלטרנטיבית – כשמה כן היא, דרך ריפוי שבאה ללוות, להשלים או להחליף את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי. בסין למשל משתמשים בדיקור סיני במקום משככי כאבים בזמן ניתוחים או לצורך טיפול בתופעות לוואי שנגרמות כתוצאה מטיפול בכימותרפיה בחולי סרטן. 

וכעת נעבור להסברים קצרים לגבי השיטות המוצעות כיום לספורטאים הפראלימפיים, ונתחיל עם המוכרים יותר.

עיסוי לספורטאים

כשמו כן הוא, עיסוי המותאם לצורכיהם של ספורטאים מקצועיים וכמו כן לאלו העוסקים בפעילות גופנית מאומצת. מי שעוסק בפעילות גופנית מאומצת וסדירה יודע כי לאחר כל אימון יש לבצע מתיחות ושחרור לשרירים על מנת שלא יתכווצו ויגרם כאב ונזק בלתי

הפיך. העיסוי מתמקד ברקמות ושריר ומטרתו למנוע פציעות ולאושש את הגוף לאחר פעילות. עיסוי ספורטאים משלב אלמנטים רבים מעיסוי רקמות עמוק, שבדי, שיאצו, רוטציות (הנעת מפרקים), מתיחות ועוד. המטרה היא בעצם  טיפול בבעיות פיזיות קיימות כמו: בעיות במפרקים, שרירים תפוסים, הגבלות בתנועה, התכווצות שרירים, דלקות קשות, שרירים נפוחים כמו גם שיפור תפקודי המערכות בגוף:  שיפור לחץ הדם, שיפור גמישות ומניעת פציעות, עידוד רמת החמצון בשריר, עזרה בניקוז רעלים שמצטברים בשרירים ועוד.

רצוי כי ספורטאים ישלבו עיסויים כחלק אינטגרלי משגרת האימונים שלהם וכמובן, לא מתחילים שום דבר חדש בזמן תחרות ולכן חשוב שהספורטאי יכיר את הגוף שלו והתגובה שלו לעיסוי, כמו גם שיכיר את המעסה כי כל מגע וכל טכניקה משפיעים בצורה שונה על הגוף.

פיזיותרפיה לספורטאים

ספורטאים רבים נעזרים בטיפולי פיזיותרפיה מסוגים שונים, וכיום כמעט ואין ספורטאי מקצועי אשר לא מבצע טיפולי פיזיותרפיה על בסיס יום יומי. בשל העומס הרב המופעל על גופם של הספורטאים, הם נדרשים לטיפולי פיזיותרפיה שונים על מנת לטפל בכאב, לשחרר מתיחות והתכווצויות ו”לתחזק” את הגוף במטרה למנוע פציעות עתידיות. בנוסף, לאחר פציעות שונות, טיפולי פיזיותרפיה מהווים חלק פעיל מתהליך השיקום, ובלעדיהם ההחלמה מהפציעה מתארכת והופכת לקשה יותר.

טיפול בכאב – אחת התלונות הנפוצות אשר מביאה ספורטאים אל הפיזיותרפיסטים היא כאב, אשר יכול להופיע כתוצאה ממתיחה, התכווצות, קרע, פגיעה במפרק, חבלה לעצם וכו’. בהתאם לפגיעה ולסיבה לכאב, מבצעים הפיזיותרפיסטים טיפולים מסוגים שונים:

טיפולי מידי – מוצע לספורטאים ברגע בו הופיע הכאב ומיד לאחר החבלה. מדובר בטיפולי “ספריי” אשר מאלחש את אזור הכאב ובמקרים חמורים יותר בעיסויים של מספר דקות אשר מספקים הקלה מהירה לכאב. במקרים אלה חשוב מאוד לאבחן שאין פגיעה משמעותית ושחזרה מידית לפעילות לא תגרום לפגיעה ארוכת טווח, ולשם כך יש צורך בניסיון רב.

טיפול מוקדם – טיפול בימים שלאחר הכאב, אשר מתבצע בדרך כלל על ידי משחות מסוגים שונים (כמו וולטרן, בן-גיי וכו’) וקומפרסים. משחות אלה מספקות פעילות מאלחשת ואנטי דלקתית ועל כן מקלה בצורה מהירה על הכאב, והקומפרסים הם בעלי השפעה משמעותית על הכאב והנפיחות. בנוסף, ניתן להוסיף מסאז’ים או טיפולי מתיחות במידה ויש צורך בכך.

טיפול כרוני – ספורטאים רבים, ובעיקר ספורטאים מקצוענים ברמות הגבוהות ביותר, סובלים מפציעות טורדניות אשר דורשות טיפול פיזיותרפי קבוע. במקרים אלה, מגיעים הספורטאים לטיפולים קבועים אשר כוללים עיסויים, טיפולים באולטרסאונד, תרגילי מתיחה ותרגילים נוספים אשר באים לחזק את השרירים החלשים במטרה להקל על הכאב ולמנוע את החמרת הפציעה.

טיפול בפציעות ספציפיות – במקרים רבים, מופנים ספורטאים אל פיזיותרפיסטים במטרה לסייע להם לטפל בפציעות השונות. מדובר בפציעות קשות, כמו קרע ברצועות, קרע בשריר, קריע במיניסקוס ופציעות נוספות אשר לרוב דורשות טיפול כירורגי. לאחר הניתוח, מופנים הספורטאים אל טיפולי פיזיותרפיה אשר מהווים חלק מרכזי מתהליך השיקום, ומשפרים את טווח התנועה, כוח השרירים ואת הגמישות. בנוסף, במידה והספורטאים עדיין סובלים מכאב, טיפולי הפיזיותרפיה יכולים להקל על הכאבים בצורה טובה ואיכותית.

מניעת פציעות – ספורטאים מקצוענים רבים פונים לפיזיותרפיה על מנת לבצע תרגילים שונים למניעת פציעות. כיום ידוע שלגמישות, יציבה ותנועה נכונה תפקיד מרכזי במניעת פציעות, ושיפור האלמנטים הללו חיוני למניעת פציעות שונות על רקע העומס הפיזי הרב המופעל על הגוף במשך העונה. על מנת למנוע פציעות מבצעים הספורטאים תרגילים שונים בהנחיית הפיזיותרפיסטים בהם הם עובדים על יציבות, קואורדינציה, תיאום, חיזוק שרירים חלשים, “חינוך” לתנועה נכונה וכו’ במטרה שבסופו של דבר ייפצעו פחות.

טיפולי שחרור – אחד התפקידים החשובים של פיזיותרפיסטים אצל ספורטאים הוא טיפולי שחרור, אשר חשיבותם רבה במיוחד כאשר מדובר באימונים אינטנסיביים או במשחקים קשים. טיפולי השחרור מסייעים לספורטאים להקלה על הכאב ומאפשרים להם לחזור מהר לפעילות, ועל כן חיוניים כחלק מהפעילות היום יומית.

לצד הטיפולים המוכרים והמסורתיים יותר כגון טיפולי פיזיותרפיה ועיסוי לספורטאים, בשנים האחרונות משולבת גם רפואה משלימה וטיפולים אלטרנטיביים בליווי הספורטאים. טיפולים אלטרנטיביים פופולאריים הם למשל שיאצו, רפלקסולוגיה, דיקור סיני, נטורופתיה והומאופתיה. חלק מהשיטות המוזכרות כאן הן בנות אלפי שנים.

ספורטתרפיה

תחום ברפואה משלימה, המתרכז בטיפול ובמניעת פציעות ספורט או בעיות אורתופדיות, ועזרה בשיקום הספורטאי הפצוע לחזרה לפעילות גופנית מלאה. הספורטתרפיסט מלווה את הספורטאי בכל דרכו הספורטיבית: הן בשלב מניעת פציעות, הן בטיפול במגוון בעיות, החל מדלקות גידים, קרעים בשרירים וברצועות, ועד פתולוגיות עמוד שדרה ומפרקי גפיים, והן בעזרה בשיקום לאחר התערבות  עד לחזרה מלאה לפעילות. באמצעות הספורטתרפיה מנצלים עקרונות באימון בספורט כדי להכין את הספורטאי לאימון יעיל ובטוח. בספורטתרפיה משתמשים במגוון כלים לטפל בפציעות ספורט, כגון טכניקות מנואליות, תרגילי שיקום, חבישות, תרמותרפיה והיכולת לתמוך ולסייע בבניית תוכנית שיקומית. הטיפול הספורטתרפי מורכב ברובו ממגע ידני, המשלב הנעות מפרקים ומוביליזציות על אזורים שונים בגוף, טכניקות מנואליות, תוך שימוש באמצעים כמו תרמו-תרפיה, חבישות וטייפינג, שילוב תרגילים ספציפיים לחיזוק והגדלת טווחי תנועה והנחיה לתרגול סיבולת וכוח של קבוצות שרירים ומערכת הלב והריאות.

כירופרקטיקה

מטרתו של הטיפול הכירופרקטי היא לזהות ולתקן הפרעות תפקודיות שמקורן בחוליות עמוד השדרה, בשלד ובמפרקים הגדולים. הטיפול נועד להחזיר את מערכת העצבים לתפקוד תקין. כמו כן מסייע הטיפול במניעת פגיעות נוספות. השיטה פותחה בצפון אמריקה בסוף המאה ה-19.  הטיפול הכיופרקטי מיועד לשיקום לאחר פגיעה, לתחזוקה ולמניעת פגיעות נוספות. הטיפול מתאים בעיקר להפרעות הקשורות בעמוד השדרה ובעצמות השלד ולכאבי גב מסיבות שונות. ניתן לפנות לטיפול כירופרקטי גם במצבים חריפים וכרוניים.

מהלך הטיפול – הכירופרקטור עורך בדיקה אורתופדית-ניורולוגית על מנת לאבחן בעיות בעמוד השדרה, במפרקים ובשרירים. הטיפול כולל הפעלה ידנית ממוקדת, מבוקרת ומהירה של מפרקי עמוד השדרה. הפעלה זו מכונה מניפולציה, והיא המסייעת לשמור על תפקודן התקין של חוליות עמוד השדרה,  ושל הגוף כולו. המטפלים הם בעלי תואר ד”ר לכירופרקטיקה D.C.

אוסטאופתיה

האוסטאופטיה פותחה בשנת 1874  על ידי ד”ר אנדרו טיילור סטיל במיזורי  ארצות הברית. סטיל, אשר היה רופא בעל ותק של 30 שנה, ניסה למצוא פתרון לכאבים שלאחר ניתוחים ולראייתו יש להעדיף טיפול הוליסטי על פני הדרכים הקונבנציונליות הכוללות נטילת תרופות. האוסטאופתיה היא תורה רפואית העוסקת בריפוי ובאבחון באמצעות טיפול ידני. טיפול זה, המשלים את הרפואה הכללית, מתמקד בטיפול בגורמים שיוצרים את הכאב ואת חוסר האיזון שבגוף. על פי האוסטאופתיה, גוף האדם יכול לעמוד בתלאות החיים בתנאי שכל המערכות יתפקדו יחדיו בצורה הרמונית. לגוף יש את היכולת לשמור על איזון ולרפא את עצמו. מסיבות שונות (מחלות, תאונות, בעיות כרוניות) נפגע תפקודם של איברים או אזורים מסוימים בגוף. בעיות נקודתיות אלה מקרינות על איברים סמוכים, ובסופו של דבר על הגוף כולו. לאוסטאופת היכולת לאבחן היכן מתחילה שרשרת הפגיעות, ולטפל בבעיה מן השורש. לפגיעות במערכות השונות של הגוף דבר משותף אחד – הפגיעה בתנועתיות, ואיתה בתפקוד התקין. כך נוצר, לדוגמה, קושי וחוסר איזון בזרימת הדם ונוזל הלימפה, בנשימה, בתהליך העיכול, ובהפרשת ההורמונים. הטיפול האוסטאופתי מחזיר את האיזון והתנועתיות לאזור הפגוע וכך מחולל תהליך שרשרת של שיפור בתפקוד, תהליך של ריפוי עצמי.

קרניו-סקראל 

קרניו סקראל היא שיטת ריפוי המבוססת על טכניקה עדינה אך עוצמתית אשר עובדת על התנועה של עצמות הגולגולת והעצה. זוהי שיטה עדינה ויעילה מאוד לטיפול במגוון רחב של מגבלות וליקויים מכאניים המשפיעים על האיברים השונים בגוף. שיטת הקרניו-סקראל עומדת בזכות עצמה ומאף משמשת ככלי טיפולי מעולה לשילוב בטיפולי עיסוי ומגע למיניהם, עבודה אנרגטית וטיפולי גוף נפש. שיטת הקרניו-סקראל אשר צמחה מעולם האוסתיאופתיה עושה שימוש במערכת הקרניאלית של הגוף כדי להביאו לכדי איזון וריפוי. איבריה של המערכת הקרניאלית הם עצמות הגולגולת  והעָצֶה – העצם המחברת בין עצמות האגן ומכאן שמה של השיטה. שיטת הטיפול מבוססת על הנעה של הנוזל המוחי שדרתי המקיף את המוח וזורם בעמוד השדרה באמצעות לחיצות עדינות ביותר.

רפואה סינית

דיקור סיני, צמחי מרפא, כוסות רוח ועוד

הרפואה הסינית היא רפואה עתיקה הקיימת מזה 2000 שנים וכוללת בתוכה דיקור, רפואת צמחים, טיפולי מגע, תזונה ותנועה. הרפואה הסינית רואה באדם  מארג שלם המורכב מגוף ונפש ומושפע מהסביבה בה האדם חי. הטכניקות השונות של הרפואה הסינית כוללות: דיקור, צמחי מרפא סיניים – רקיחה של צמחים ועשבים ומינרלים בצמחים. מיועד למניעה ולטיפול במחלות, מגע כולל עיסוי סיני (טוי-נא) או יפני (שיאצו), תנועה – צ’י קונג היא מדיטציית תנועה סינית המבוססת גם היא על עקרונות הרפואה הסינית ותזונה.

לסיכום

אנו נמצאים בעידן בו מגוון טיפולי הפרא-רפואה, רפואה אלטנרטיבית ורפואה משלימה הינו עשיר ואף עלול להטעות. מרבית המטפלים משלבים מספר טכניקות אותם רכשו במהלך הכשרתם. לא לכל הטיפולים יש סימוכין מדעיים לגבי יעילותם, אך מקובל לחשוב כי אפקט פלסבו, בו האדם מחזיק באמונה כי הטיפול מייעל את מצבו, מתקיים פעמים רבות כשמדובר בטיפול משלים. לכן, החשיבות הגדולה ביותר (מעבר לטכניקות עצמן, לניסיון של המטפל והיותו בוגר הכשרה מוסדית מוכרת), הם הכימיה בין המטפל לספורטאי, האמון, הקשר שנוצר. כל אלה מהווים בסיס חשוב מאוד כדי להבטיח שהטיפול אכן יהיה יעיל.

שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות

רשמים מתערוכת CES

והפעם, רשמים מתערוכת CES  בלאס וגאס. ד”ר אסנת פליס דואר, ראש תחום מדע וטכנולוגיות בוועד הפראלימפי, שבה מהתערוכה עם תובנות רבות והתלהבות גדולה, מהתערוכה בכלל

קרא עוד »

תובנות מכנס ECSS פראג 2019

בכנס למדעי הספורט שהתקיים החודש בפראג, היו בסך הכל שני מושבים שעסקו בספורט פראלימפי, אחד בנושא ספורט חורף ואחד שכלל הרצאות מתחומי דעת שונים. הרצאה

קרא עוד »