טכנולוגיה בשירות תהליכי סיווג

הקלסיפיקציה והטכנולוגיה שזורות זו בזו – ויש הרבה היגיון מאחורי העניין.

בראשית ימיה של התנועה הפראלימפית, הקלסיפיקציה הנהוגה היתה רפואית (מדיקלית) והתבססה על דיאגנוזה, כלומר איבחון. מן הסתם, איבחון רפואי נעשה על פי רוב על ידי טכנולוגיות, כשהנפוצה ביניהן היא ההדמיה. מראשית ימי התנועה הפראלימפית ועד היום, ובפרט עם החלת קוד הקלסיפיקציה החדש שמחייב “הוכחה” כי לספורטאי יש ליקוי המוזכר ברשימת הליקויים המותרים על ידי הוועד הפראלימפי, המסמך הרפואי הכי נפוץ לאישוש הדבר הוא באמצעות הגשת תוצאות מבדק ההדמיה לצד הפיענוח.

דימות רפואי הוא תהליך אבחוני שמטרתו לאפשר סקירה של איברים פנימיים וזיהוי תהליכים פתולוגיים המתרחשים בתוכם. הדימות היא שם כולל למגוון טכניקות שאינן פולשניות. נזכיר כמה מהשיטות המקובלות:

צילום רנטגן הוא צילום רדיוגרפי, המתבצע בעזרת קרני רנטגן. עקב כושר החדירה הגבוה של הקרניים נוצר על לוח הצילום שיקוף ברור של עצמים צפופים בלבד, כגון עצמות ומתכות, ואילו מבנים רכים יותר מאפשרים לקרינה לעבור דרכם כמעט ללא בליעה ולכן אינם נראים בצילום. 

בדיקת אולטרה סאונד או בדיקה על-שמעית היא בדיקת הדמיה בעזרת אולטרה סאונד (על-שמע), המשמשת בעיקר להדמיית איברים פנימיים, גודלם, המבנה שלהם ופגיעות בהם. הדמיה זו מתאימה לסקירת שרירים ורקמות רכות והיא שימושית במיוחד להתוויית נקודות המפגש בין מוצקים לחללים מלאי נוזלים. 

דימות תהודה מגנטית  Magnetic Resonance Imaging  בראשי תיבות: MRI  הוא סוג של סריקה לא-פולשנית המשמשת להמחשת איברים פנימיים. בסריקה זו ניתן לקבל הפרדה ברורה בין הרקמות השונות.

הבדיקה יעילה בעיקר לדימות מערכת העצבים המרכזית – המוח וחוט השדרה, וכן המפרקים, כגון הברך והכתף. בתמונת MRI  רואים רק רקמות רכות: לא רואים עצמות אלא רק את מח העצם. דוגמאות לשימושים שכיחים: הערכת מצב מניסקוסים בברכיים ודימות פריצת דיסק בעמוד השדרה. יתרון נוסף של ה MRI  הוא היכולת לראות ממצא מזוויות מבט שונות – חיצי (חלוקה לשמאל ימין), חזיתי (קדמי-אחורי), אופקי (עליון-תחתון) או בשחזור תלת-ממדי.

מלבד שיטות ההדמיה, יש שימוש בטכנולוגיות נוספות כדי להוכיח כי יש תהליך, ו/או מצב גופני המשליך על תפקוד. למשל, כדי להוכיח ירידה בכוח שריר או בתגובה שרירית, ניתן להשתמש במכשור מעולם התוכן של המבדקים הביומכניים.

EMG   בדיקה אלקטורופיזיולוגית שבודקת את הפעילות החשמלית בעצבים או בשרירים כמדד לפעילות הפיזיולגית שלהם. יש שתי בדיקות עיקריות: בדיקת הולכה עצבית ובדיקת התגובה בשרירים.  הבדיקה מעריכה תפקוד של מערכת עצבים היקפית (פריפרית). בדיקות הולכה משמשת לבירור נוירופתיה של עצבים בודדים, פולינוירופתיה (פגיעה עצבית מפושטת), פגיעה במקלעת ועוד.

בדיקת שרירים עם מחט רושמת את הפעילות החשמלית של סיבי השריר. הבדיקה משמשת לבירור מחלת שרירים, פגיעת שרירים משנית למחלה של העצבים (פגיעה בשורשים עצביים עקב פריצת דיסק בעמוד השדרה, ניוון שרירים ועוד). הבדיקה מתבצעת על ידי החדרת מחט מיוחדת לשריר שקולטת פעילות חשמלית מקרום סיבי שריר.

אלקטרומיוגרפיה (EMG)  ‘על פני השטח” (שאינה פולשנית) היא בדיקה מקובלת מאוד, אמינה וקלה לביצוע בתחום הביומכניקה. בבדיקה זו מתבצעת הערכה של תפקוד השרירים והעצבים האחראים לפעילות השרירים. בהקשר לספורטאים הפראלימפיים הישראלים, ישנן למעשה שלוש קבוצות של יישומים שבהם נעשה שימוש עם ה-EMG:

  • בדיקת תזמון ההפעלה של השרירים (רלוונטי במקרים של אסימטריה, למשל)
  • מידע אובייקטיבי על תהליכי עייפות המתרחשים בתוך השריר (רלוונטי למניעת פציעות ספורט, או אישור חזרה לפעילות לאחר פציעה)
  • טכנולוגיית EMG  המשמשת לצורך בניית תיק סיווג (קלסיפיקציה), או תיק ערעור על סיווג. כדי להוכיח כי הספורטאי עומד בקריטריון המינימלי של ליקוי (MIC – Minimal Impairment Criteria) הספורטאים נדרשים להוכיח בצורה מדידה ירידה בתפקוד כלשהו כמו ירידה בכוח שריר או הפחתה של טווח תנועה. שימוש בטכנולוגיית EMG  עשויה לספק הוכחה אמפירית כזו.

טכנולוגיות לחקר קינמטיקה – במבדקים אלו נעשית חקירה מעמיקה והבנה של תנועת הספורטאי ברמה מדעית, תיאור התנועה במרחב ובזמן. טכנולוגיות אלו יכולות להצביע על סימטריה ואסימטריה, הבדלים בכוח שריר, בעיות שיווי משקל ועוד. מכשירים נפוצים בשימוש כדי להכין תיקי סיווג הם: צילום וידאו מהיר, פלטות ומשטחי כוח המודדים את כוחות התגובה מהקרקע, כמו גם חיישני לחץ הנמצאים בשימוש אינטגרלי במסילות נעות מסונסרות או בסוליות מיוחדות לנעליים ובמכשירים נוספים.

טכנולוגיות במבדקי איזוקנטיקה – ניתוח תפקודי השריר, כדי לבחון האם קיים מיצוי מרבי של הפוטנציאל השרירי לכל אורך טווח התנועה במפרק מסוים במגוון מהירויות כיווץ. נבדק באמצעות מכשירים איזוקנטיים והשימושים העיקריים הם לצורך בדיקת:

  • כוח מוחלט, כוח יחסי וסבולת של קבוצת שרירים
  • יחסי כוחות בי-לטרליים (סימטריה) של אותן קבוצות שרירים
  • יחסי כוחות בין קבוצות שרירים אנטגוניסטיות סביב אותו מפרק
  • הערכה איכותית של עקומות המומנט לאיתור בעיות במנגנון פיתוח הכוח

טכנולוגיות “לבישות” Wearable  נמצאת בשימוש רב במחקרים העוסקים בסיווג מבוסס ראיות.

כאן ניתן לפגוש טכנולוגיות שונות הבודקות הבדלים בין ספורטאים בעלי ליקויים שונים או דרגת פגיעה בחומרה שונה, כדי לבדוק את ההשפעה שיש לפגיעה על ביצוע מיומנויות בענף ספציפי בזמן ביצוע מיומנויות מאותו ענף על המגרש ולא בתנאי מעבדה.

למשל, טכנולוגיה שנקראת SmartWheel  ומולבשת על ציר הגלגל בכיסא הגלגלים הספורטיבי ומנתחת את פעולת הדחיפה של הספורטאי בכל פעם שהוא לוחץ על החישוק. המכשיר מודד כוחות דחיפה, תדירויות, משך כל דחיפה, רכות ושליטה בתנועה ומהירות. הוא מתאים לגלגלים בגדלים שונים ויוצר דוחות אוטומטיים המאפשרים לבצע אופטימיזציה של הגדרות כיסא הגלגלים לצד ניתוח יכולות של כל שחקן וספורטאי.

חשוב לציין שכל המבדקים הנעשים בעזרת הטכנולוגיות שהוזכרו כאן  על מנת לסייע לתהליכי סיווג, הם חלק בלתי נפרד והמשך של בדיקה נוירולוגית ובדיקות תפקודיות ובאים להשלים אותן. יש לבחון את התוצאות של מבדקים בעזרת טכנולוגיות בהתאמה לממצאי בדיקות קליניות ובדיקות תפקוד הנעשות על ידי פיזיותרפיסטים ורופאים.

שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הירשמו לניוזלטר שלנו
כתבות נוספות

רשמים מתערוכת CES

והפעם, רשמים מתערוכת CES  בלאס וגאס. ד”ר אסנת פליס דואר, ראש תחום מדע וטכנולוגיות בוועד הפראלימפי, שבה מהתערוכה עם תובנות רבות והתלהבות גדולה, מהתערוכה בכלל

קרא עוד »

תובנות מכנס ECSS פראג 2019

בכנס למדעי הספורט שהתקיים החודש בפראג, היו בסך הכל שני מושבים שעסקו בספורט פראלימפי, אחד בנושא ספורט חורף ואחד שכלל הרצאות מתחומי דעת שונים. הרצאה

קרא עוד »